Olen hariduselt muusikaõpetaja, kuid töötan Raadios Elmar saatejuht-produtsendina.
Veel võib mind sageli kohata pubides ja pidudel muusikat tegemas. Tegelikult algaski minu muusikukarjäär märksa varem kui töö raadioeetris, seega olen nagu "meediasse suundunud pillimees", mitte vastupidi.
Mõned küsimused ja vastused:
"Ühe-mehe-bänd, see on ju mingi odav karaoke?"
Sellega on nii ja naa. Tõsi ta on, et kui tahta üksinda tantsumuusikat teha, siis ei pääse fonogrammide kasutamisest üle ega ümber. Edasine sõltub juba sellest, kui kandev roll fonogrammil on ja kas artist kohapeal ka midagi teeb. Mina mängin kõik oma saate- ja soolokitarripartiid n.ö otse ja samal ajal ka laulan. Selliselt musitseerida pole põrmugi igav ja üksluine ning usun, et seda tunneb ka rahvas saalis.
"Kui pikalt ma esinen?"
Juba hallidest aegadest on pillimeeste jaoks standard - 4 x 40 minutit mänguaega. Seda järgin ka mina, sest see on üks igati mõistlik pikkus - rahvas saab piisavalt tantsida, samas, kui pillimees ei jõua kõiki veel surmani ära tüüdata oma muusikaga. Kui olukord nõuab, saame need mängusetid ka juppideks jagada ja/või pausid pikemad teha.
"Millist muusikat ma teen?"
Näiteks sellist, nagu võib vaadata-kuulata "musa" lingi alt.
"Kas ma esitan pidudel ainult enda kirjutatud muusikat?"
Ei, laulan ikka muid tuntud hitte ka. Peamine, et oleks hea kuulata, kaasa laulda ja tantsida.
"Kas ma juubelitel ja pulmades ka esinemas käin?"
Jaa, ikka - see on pubides esinemise kõrval üks mu põhitegevustest.
"Kas ma näiteks laulatusel paar ilusat lugu kitarri saatel teeksin?"
Olen teinud ja teen alati suurima heameelega! Sellised ülesastumised on muusiku jaoks eriti teretulnud, sest saab oma tavapärasest mullist välja.
"Kas ma Kuressaarde ka esinema tuleksin?"
Vastan ausalt - Tartust Kuressaarde on üsna pikk maa tulla, minu jaoks tähendab see hulka lisatööd ja seega Teie jaoks lisakulutusi. Aga kui on vaja, siis tulen!
"Kas ma vajadusel mõne sooviloo ka ära õpin?"
Annan oma parima!
"Mida ma peopaigas vajan?"
Hakatuseks ühte tasast pinda, kus mõned ruutmeetrid vaba ruumi. See ei tohiks paikneda talvisel ajal otse välisukse kõrval või suveperioodil õhukonditsioneeri all. Hea on ka, kui ma saan pillid üles panna selliselt, et nende vahelt keegi teine peale minu läbi kõndima ei pea. Kui pidu toimub õues, siis on mulle hädavajalik katusealune või telk, mis varjab ka külgedelt ja tagant. Muus osas aga - kõik muusika tegemiseks tarvilik on mul endal kaasas ja kohapeal vajan vaid ühte seinakontakti 230 voldiga. Kui voolu saab kaugemalt, kui 5 meetrit, on hea, kui ma seda ette tean.
"Kas ma lisaks õhtut ka juhin?"
Ei, olen bänd. Püüan teha ühte asja, aga korralikult.
"Kas ma jaanitulel ka esinen?"
Aus vastus on - mitte eriti hea meelega. Ühe-mehe-bänd, ükskõik, kui tubli ta ka pole, sobib paremeni siseruumidesse. Aga olen esinenud, kui on tegu olnud pigem väiksema peoga või on korraldaja poolt suur ja võimas helitehnika olemas.
"Millal peaks pillimehe ära broneerima?"
Kohe, kui Teie peokuupäev on paigas ja soov on just mind esinema kutsuda. Ma olen üsna töökas ja lähikuud on reeglina alati juba lukus. Aga on ka erandeid ja küsida tasub ikka, oskan vähemasti soovitada mõnd oma asjalikku kolleegi.
Loe intervjuud Raeniga siit.